EVİNİZDE YER AÇACAK İPUÇLARI


Daha mı düzenli olmak istiyorsunuz?  İşte neler saklanmalı neler atılmalı…

Bu ikilemden kurtulmak aslında çok kolay. Eğer sevmiyor ya da kullanmıyorsanız, çöpe atın gitsin. Bu konuda uzmanlar da bizimle aynı fikirde. Evinizin neresinde olursa olsun, gittikçe artan eşya yığınını elemek aslında hiç de zor bir iş değil. Gelen kutunuzda biriken postalarınız, mutfak dolabında “belki lazım olur” diye sakladığınız eşyalar, ecza dolabınızdaki gereksiz ilaçlar… Ne yazık ki bu eşyaların boşa yer kapladığını ve artık bazılarını hayatınızdan çıkarmanız gerektiğini siz de bizim kadar iyi biliyorsunuz. Uzun zamandır sakladığınız eski rujunuza, artık sararmaya başlayan dergilerinize “hoşçakal” demek çok kolay olmayacaktır. İşte size hem evinizde hem aklınızda yer kaplamaması gereken eşyalarla vedalaşmanın kolay yolları…

Tarihi geçmiş ilaçlar
Gitsin!

İhtiyacınız olmayan tüm ilaçları atın. Özellikle de tarihi geçmiş olanları. WH sağlık uzmanı Dr. Ginni Mansberg, “Tarihi geçmiş ilaçlar etkisini kaybettiği gibi bazıları bekledikçe bünyesinde farklı kimyasalları üreterek teorik olarak zehirlenmelere yol açabilir” diyor. Zehirlenme gibi kötü durumlarla her zaman karşılaşmayabilirsiniz ama yine de tarihi geçmiş ilaçlardan kurtulmak en akıllıcası olacaktır. Eğer ecza dolabınızda kutuları koyacak kadar yeriniz yoksa, dolabın kapağına ilaçların son kullanma tarihlerini bir pos-it’e yazarak asın. Böylece atılacak ilaçların vakti geldiğini daha kolay anlarsınız. Dr. Mannsberg’e göre Bu ilaçlardan klozete atıp sifonu çekerek kurtulmaya çalışmayın. Çünkü çevre suyuyla karışacak olan bu ilaçların içme sularını da etkileme ihtimali bulunuyor.

evde-yer-acinEski dergiler
Kalsın!

Başlığı okuyup hemen sevinmeyin! Her dergiyi saklamak isteyeceğinizi pek sanmıyoruz. Avustralya’da ev ve ofis organize eden firma 8’in müdürü, Mary Anne Bennie’ye göre üç seçeneğiniz var. Geçen senenin dergilerini saklayabilirsiniz ya da 2006’ya kadar olanlardan bazılarını saklamaya karar verebilirsiniz. Eğer evinizde dergi yerleştirebileceğiniz dolap ya da raf varsa, onları sıraya dizebilir ve dosyalama seçeneklerini kullanabilirsiniz. Evinizdeki dergiler için yer sıkıntısı yaşıyorsanız, favori listenizde olmayanlardan kurtulmaya bakın. Ya da sadece 10 dergi saklayacağım ve diğerlerini atacağım yönünde de bir karar verebilirsiniz. Aslında hepsinden kolayı rafa bir dergi eklerken bir dergi çıksın metodudur. Yerleştirdiğiniz her bir dergi için bir tane eski dergiden kurtulmaya bakın. Gitmesi gereken dergiyi çöpe atmak yerine eski dergi satan dükkânlara götürebilirsiniz. Tabii Women’s Health’ler dışında. Onlar her zaman yanı başınızda olmalı.

Altı aylık dondurulmuş tavuk
Kalsın!

Her ne kadar aylarca dolapta beklemiş bir tavuğu yemek kimsenin ağzını sulandırmasa da, endişelenmeyin bu sizi öldürmez. Ev tipi dolaplarda dondurulmuş bütün bir tavuğun raf ömrü aslında 12 ay olarak verilir. Ancak söz konusu dilimlenmiş tavuk olduğunda bu süre dokuz aya düşebiliyor. “Genellikle bütün tavuğu ufak parçalara ayırarak saklamayı tercih edin” diyor Avusturalya Food&Nutrition derneğinden ve WH uzmanlarından Diyetisyen Sharon Natoli. “Dondurmak istediğiniz eti, havası alınmış poşetlerde muhafaza etmeniz gerektiğini unutmayın. Ayrıca dondurucudan çıkartıp, erittiğiniz eti tekrar dondurucuya kaldırmayın. Bakteri üretmeye başlayacak olan et, zehirlenmelere yol açacaktır.”

Bir yıllık baharatlar
Kalsın!

Ağzı kapalı kutuda iyice saklanmış birçok baharat ve tohumların, dört yıllık kullanım ömrü vardır. Değirmenden geçen baharatlar üç yıl, lifli bitkilerse iki yıl saklanabilir. Uzun ömürlü olmaları için ağzı kapalı kutularda, kuru ve serin bir yerde saklamalısınız. “Baharatın iyi ya da kötü olduğunu anlamak için, koklayın” diyor Natoli. “Eğer baharatın kokusu kalmamışsa, öyleyse tadı da gitmiş demektir.”

İki yıllık koşu ayakkabıları
Gitsin!

“Eğer topallamaya başlamak istiyorsanız, saklayın” diyor Avusturalya Pediatri Derneği’nin Başkanı Brenden Brown ve ekliyor: “Haftada 10 km ve daha uzun koşanlar ve spor salonlarında kardiyo yapanlar mutlaka her altı ayda bir yeni bir spor ayakkabı almalı. Spor ayakkabılarının ayağı basınçtan koruyan alt kısımları aşırı kullanım sonucunda ilk çökmeye başlayan yerleridir. Uzun kullanımlardan sonra artık ayağınızı desteklemez hale gelirler. Bu yüzden ayakkabılarınız bir süre sonra ayağınızı rahatsız etmeye ve ağrıtmaya başlar. Bu da farklı türlerde ayak ve baldır ağrısı yaratabilir.” Yeni bir ayakkabı almaya karar verdiyseniz, eskileri çöpe atmak yerine yardıma ihtiyacı olanlara verin.

Altı senelik beklemiş boya
Gitsin!

“Evinizin çöplük gibi kokmasını istemiyorsanız, beklemiş boyalardan kurtulun” tavsiyesinde bulunuyor Blank Canvas Mimarlıktan Shaynna Blaze-Vaughan. “İki sene beklemiş su bazlı boyalar, bir süre sonra yumurta gibi kokmaya başlar. İki senenin sonunda yağ bazlı boyaların karıştırılması gerekir ama yine de içindeki lateks küf üretmeye başlar ve sertleşir. Arada bir kutuyu baş aşağı çevirerek bekletirseniz, boyadaki yağ ve su dengelenmiş olur, böylece daha uzun süre dayanabilir.” Eğer boya sertleşmemişse saklayabilirsiniz. Atma vakti geldiğindeyse çevreye zarar vermeden bozulmuş boyalardan nasıl kurtulmanız gerektiğini öğrenin.

Ex sevgili kutusu
Kalsın!

Bay Yanlış’tan kalan fotoğraf, CD, hediye gibi hatıralardan uzaklaşmak istediğinizi biliyoruz. Ayrılık sonrası hisleriniz ona karşı duyduğunuz nefretten çok, geçmişte yaşayıp bitirdiğiniz bir ilişkiyi kabul etmekten ibaret olur. Geçmişinizden kalan hatıralara yer ayırmak isteyebilirsiniz. Ama düzenli olmaya özen gösterin. Ayrıldıktan 48 saat sonra anısı olmayan eşyalardan kurtulun ve önemli olduğunu düşündüklerinizi saklayın. Altı ay içinde atmak istediklerinizi yine gözden geçirin ama bu sefer bir ayakkabı kutusuna sığacak kadar eşya saklamaya özen gösterin. Son olarak kutuyu gözden uzak bir yere hatta ancak merdivenle ulaşabileceğiniz bir yerde saklayın.

Tek kalmış çorap
Kalsın!

Eski ve çiftini bir türlü bulamadığınız çoraplarınızı ayakkabı parlatmak için kullanabilirsiniz. Topuk kısmını boyayı yaymak için kullanın. Sonra çorabı ters çevirin ve parlatmaya başlayın. Çorap yardımıyla ayakkabılarınızın içindeki kötü kokulardan da kurtulabilirsiniz. Robbie’s Kitchen adlı web sitesinden (kitchen.robbiehaf.com) sizin için bu konuyla ilgili yararlı bir öneri bulduk. Çorabın içini karbonatla doldurun, çay yaprağı veya kedi kumu ilave edin. Ağız kısmına düğüm atarak bağlayın ve ayakkabının içine yerleştirin. Giymediğiniz zamanlarda ayakkabılarınızın içi ferah bir kokuya sahip olacaktır.

Eski e-postalar
Gitsin!

Gerçekten işinize yarayacak olan e-postalarınızı saklayın. “Bir aydan beri posta kutunuzda bekleyen e-postalarınızı daha fazla tutmanıza gerek yok” diyor “Organizing from the Inside Out” kitabının yazarı Julie Morgenstern. En basit kural: Açın, okuyun; ya silin ya da bir klasöre atın. Ama gelen kutunuzda tutmayın.

Size ısınmaya başlayan terapist
Gitsin!

Victoria Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim görevlisi Heather Gridley, terapinin beşinci seansında bir iyileşme ya da netice alamıyorsanız, psikoloğunuzu ya da psikiyatristinizi değiştirmenizi tavsiye ediyor. Hasta, her zaman kendisini nasıl bir terapistin iyileştireceğine daha iyi karar verir. Bu yüzden “İstediğim şeyi elde ediyor muyum?” diye kendinize sorun.

Tarihi yeni geçmiş ağrı kesiciler
Gitsin!

İlaç firmaları son kullanma tarihi konusunda tutucudur. Bu yüzden son kullanma tarihini bir-iki gün geçmiş ağrı kesiciler hâlâ kullanılabilir durumda olabilir; ama bir garanti vermiyoruz. “Eğer tablet kokmaya ve pudralaşmaya başladıysa zaten bozulduğunu anlarsınız. Ama bazı durumlarda dikkatinizi çekmeyebilir” diyor Dr. Morgenstern. “Emin olmak için en iyisi son kullanma tarihinden önce ilacı tüketmenizdir.”

Kurumuş çiçekler
Gitsin!

Fazlasıyla toz tutarlar ve sürekli temizlemeniz gerekir. Çiçekleri teker teker temizlemekse gereksiz zaman kaybı demektir. Zamanınızı yedi aydır beklettiğiniz e-postalarınızı silmek için kullanabilirsiniz. Dr. Morgenstern, uzun süre saklayabileceğiniz kurutulmuş çiçekler istiyorsanız o zaman daha az toz tutan kumaştan yapılmış olanları tercih etmenizi öneriyor.

Asırlık makyaj malzemeleri
Gitsin!

Kirpiklerinize yapışan bir rimeli sanıyoruz kullanmak istemezsiniz. Altı aydan fazla bir süredir sakladığınız rimelden elde edeceğiniz sonuç pütürlü ve yapışan kirpikler olacaktır. Likit eye liner ve rimeller bir süre sonra kurumaya başlar. Rimelin fırça kısmını tüpe çok fazla sokup çıkartıyorsanız, tüpün içerisine daha fazla hava girmesine sebep olursunuz. Bu da rimeli daha çabuk kurutur. Bir yıldır rafta beklettiğiniz ojeyi hâlâ kullanmadıysanız, emin olun bu, onu hiç kullanmayacağınız anlamına gelir. Aynı şey ruj içinde geçerli. Fondöteni bir yıl bekletebilirsiniz. Parfümün ömrüyse daha uzundur ama yine de iki seneyi geçmiş parfümleri kullanmayın. Atmaya kıyamıyorsanız, oda parfümü olarak kullanabilirsiniz.

Üç aylık su şişesi
Gitsin!

Ağzınızın sürekli bakteri üreten bir yuvaya dönüşmesini istemiyorsanız plastik su şişelerinden kısa sürede kurtulun. Melbourne Üniversitesi Mikrobiyoloji ve İmmunoloji bölümü öğretim görevlisi Cheryl Power “Uzun süre beklemiş su şişelerinin ağız kısmı biofilm tabakası oluşturabilir” diyor. “Ağız kısmını sıcak suyla yıkasanız bile bakterilerden kurtulmanız imkânsız. Bir hafta ya da daha az beklemiş su şişesini kullanabilirsiniz ama belirtilen süreyi aşmışsa artık yeni bir şişe almanın zamanı gelmiş demektir.”

Eski güneş kremi
Gitsin!

Güneş kremlerinin üzerinde de son kullanma tarihi olduğunu biliyor musunuz? Güneşten koruyucu kremlerin içeriğindeki kimyasalların da bozulma süresi vardır. Bu süreyi aştıktan sonra krem sizi güneşin ultraviole ışınlarından koruyamaz hale gelir. Ayrıca eğer güneşlenirken kremi güneşin altında bırakırsanız, bozulma süreci daha hızlı gerçekleşir. Ulusal Kanser Kurulu’ndan cilt kanseri Uzmanı Kylie Strong, yaz başında elinizde bulunan tüm güneş kremlerini gözden geçirmenizi hatta yenilemenizi tavsiye ediyor. “Eğer krem kutusunda son kullanma tarihi belirtilmemişse çöpe atın ve yenisini alın.”

Rahat ama tatmin etmeyen sevgili
Gitsin!

Sizin için doğru kişi olduğundan emin değilseniz kendinize bazı kilit sorularu sormalısınız: Ona karşı ilgili misiniz? Ona saygı duyuyor musunuz? Ondan hoşlanıyor musunuz? Onunla birlikte olmak sizi tatmin ediyor mu? Eğer çocuk istiyorsanız, onu çocuklarınızın babası olarak düşünebiliyor musunuz? Birlikte olduğunuz kişinin sürekli sizinle olması ve beklentilerinizi bilmesi güzel bir duygudur ama beklentilerinizi karşılayamıyorsa, karşınıza daha iyisi çıkana kadar birlikte olduğunuz kişiyle zaman harcamanız, ona karşı çok da adil bir davranış değil. Doğru kişi karşınıza çıktığında başkasıyla bir birlikteliğiniz olmaması daha uygun olacaktır.

Rahat ama tatmin etmeyen iş
Gitsin!

İş başvurusu yapmak için CV’nizi yollamaya başlamadan önce hedeflerinizi belirlemek için bir kâğıdı dört bölüme ayırın: Finansal, Sosyal, Duygusal ve Kariyer. Hedeflerinizi bu bölümlere yazın. Örneğin, bir ev almak ya da kiralamak için yeterli para, ikramiye veren bir patron, başarı duygusu, ve gelecek için planladıklarınızı sırayla yazın. Birden 100’e kadar bir puanlama yapın ve şu anki işinizde beklentilerinizi ne kadar karşılayabildiğinizi hesaplayın. Sonra en önemli soruyu sorun: Her gün işe giderken ve işten döndükten sonra kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Sahip olduklarınız ve yeni işle ilgili beklentileriniz ne kadar gerçekçi? Şu anki işinizi nasıl daha iyi yapabilirsiniz? Eğer bu sorulara olumlu yanıtlar bulamıyorsanız, işinizi bırakmanın zamanı gelmiş demektir.

Dört yıllık konserve sebzeler
Gitsin!

Her ne kadar yok olmak bilmeyen hamamböceklerini çekseler de konserve yiyeceklerin de bir raf ömrü vardır. Yiyeceklerin konserve olması sonsuza kadar dayanabilecekleri anlamına gelmiyor. Darbe görmüş ya da akıntı yapan konserveleri almayın. Domates gibi yüksek asit içeren yiyeceklerin genellikle iki yıllık raf ömrü vardır. Mısır ya da havuç gibi düşük asitli sebzelerse daha uzun ömürlüdür.

Eski cep telefonu
Gitsin!

Kullandığınız kolyenizin eski cep telefonunuzdan yapılmış olabileceğini biliyor muydunuz? Her cep telefonunun yüzde 90’ı yeniden kullanılabilir. “Altın, gümüş, bakır ve diğer değerli malzemeler, mücevher, paslanmaz çelik ürünleri, pil ve plastik yapımında kullanılabiliyor” diyor cep telefonu geri dönüşüm programı MobileMuster’dan Rose Read. Tüm eski cep telefonlarınızı, pillerini ve bu gibi eşyalarınızı geri dönüşüm yapan firmalara bağışlayın.

Son kullanma tarihi yeni geçmiş prezervatif
Gitsin!

Prezervatiflerin raf ömrü aslında oldukça uzundur. Ama son kullanma tarihi geçmişse, yırtılma olasılığı çok daha yüksek olur. Dr. Mansberg, “En ufak bir delik bile spermlerin kaçabileceği bir yol demektir. Bu da yırtılan prezervatifle, hamile kalmanız ya da cinsel yolla bulaşan hastalıklara maruz kalma riski taşıdığınız anlamına gelir” diyor.

Her zaman duygusal seks
Gitsin!

Seks her zaman romantik ve duygusal olmak zorunda değildir. Daha müstehcen yaşayacağınız sekste yanlış olan hiçbir şey yok. Psikolog ve WH uzmanı Dr. Traci Coventry’ye göre; her cinsel ilişki iyi bir deneyim olabilir, yeter ki her iki taraf da kuralları biliyor olsun. Vahşi ve sert seks de duygusal seks kadar muhteşem olabilir. Ama önce ne istediğinizi iyi bilmeniz gerekiyor. Karşınızdaki kişiye duygusal anlamda bağlanma eğiliminiz varsa, o zaman bu tarz bir seks deneyimi size pek uygun değildir. Ama her iki taraf da bağlanma riski taşımıyorsa, muhteşem bir seks deneyimine hazırlıklı olun. Eğer bir kadın duygusal bağlantısı olmayan bir cinsel ilişkiden sonra suçluluk hissine kapılıyorsa o zaman geçmiş ilişkilerine bağlı bir sorun yaşıyor ya da cinsel ve kültürel etiklerin etkisi altındadır demektir. Eğer güçlü ahlak değerlerine sahipseniz seks yapmış olmak için seks yapmak sizin için doğru bir deneyim olmayacaktır.

Sekiz yıllık bilgisayar
Gitsin!

Bilgisayarınız sizi çileden çıkartmaya başladıysa, yenisini almanın vakti gelmiş demektir. Computer Nerds’ten teknisyen Owen Hedger’a göre; bilgisayarınız yavaşsa ve gittikçe yavaşlıyorsa, birdenbire kendine gelip hızlanmasını beklemeyin. Bilgisayarınızı çöpe atmak yerine, geri dönüşüm hizmeti sağlayan firmalarla irtibata geçin. Böylece geri dönüşüm için kullanılarak, bir başkasını mutlu edecek cihaz haline gelecektir. Bilgisayarların son kullanma tarihi yoktur, işinizi görecek şekilde yenileyebileceğinizi düşünüyorsanız, kullanmaya devam edebilirsiniz.

Son kullanma tarihi nedir?

Marketten aldığınız yiyeceklerin ya da ilaçların üzerinde her zaman gördüğümüz “son kullanma tarihi” sağlık ya da güvenirlilik tarihi demek değildir. Gıda ya da ilaç sektöründe kullanılması zorunlu olan bu ibare, tükettiğimiz yiyecek ya da ilacın ne kadar süre etkisini ve tadını kaybetmeyeceğini gösteren tarihtir. Yiyeceğinizin ne kadar süre dayanıklı olduğu, ürünün ne olduğuna ve paketinin açılıp açılmadığına bağlıdır.

Dondurucuda sakladığımız birçok yiyecek uzun ömürlü olmasına rağmen yine de son kullanma tarihleri geçtikten sonra yenmemelidir. Dondurucuda olduğundan dolayı yeme riskini alabilirsiniz ama zehirlenme riskini de göz önünde bulundurmalısınız. Marketlerde son kullanma tarihi yaklaşmış ürünleri almayın ve mümkünse market yetkililerini bilgilendirin. Gıda ya da sağlık malzemelerinin üzerinde yazan üretim ve son kullanma tarihlerine satın almadan ve kullanmadan önce mutlaka bakın.

Çapulcu musun?

İçinizdeki “Saklamalısın” sesini dinlemeyin. Eğer kaygılarınız varsa atın gitsin.Önce her şey masumca başlar. Yavaş yavaş hoşunuza giden eşyaları saklamaya başlarsınız. Pasta mumları, hediye paketlerini ve kurdeleler gibi. Sonra bir de bakarsınız ki, bir çöp evde yaşıyorsunuz.

İşte size evinizde düzenli olmanın yolları.

Mantıklı olun

Sakladığınız delikli cekete bakarken eski sevgilinizle sarıldığınız anları mı hatırlıyorsunuz? Evinizde sahip olduğunuz eşyalara bir göz atın ve kendinize şu soruyu sorun: “Bu eşyalar benim şu an sahip olduğum kimliğimi yansıtıyor mu ve bundan 10 yıl sonra da yansıtabilir mi?” Cevabınız hayır ise hiç düşünmeden o eşyalardan kurtulmalısınız. Evinizdeki eşyalar sizi motive etmeli, her baktığınızda sizi gülümsetebilmeli. Evde size kötü anıları hatırlatacak eşyalara yer açmayın. Çöpe atmaya kıyamıyorsanız evine gitmeyeceğiniz bir tanıdığa hediye edin.

Tasarruflu olun

Eskiden kalma mektuplarınızı, katlanabilir kutuları ve camları geri dönüşüm için kullanın. Uzun zamandır atmaya üşendiğiniz pilleri geri dönüşüm kutularına atın. Gazeteleri saklayıp, geri dönüşüm için ayrı bir çöpe yerleştirin. Artık okumadığınız kitaplarınızı kütüphanelere ya da ihtiyacı olanlara bağışlayın. Giymediğiniz ayakkabıları tamir ettirdikten sonra sokak çocuklarına ulaştırması için derneklere verin. Kısacası, bir yıldan beri kullanmadığınız ya da giymediğiniz bazı eşyalarınızdan iyi bir amaç için kurtulabilirsiniz. Anılarınıza ait eşyaların hepsini bir kutu içinde saklayın. Böylece ihtiyacınız olup da aradığınızda kolayca bulabilirsiniz.

Lüks çöplük

Gardırobunuzu iyice gözden geçirin ve kurtulmak istediklerinizi ikinci el satan dükkânlara ya da ebay ve gittigidiyor.com gibi sitelerde satışa çıkarın. Belki bu sayede kazandığınız paralarla tatile bile çıkabilirsiniz. Aslında bu satışı tek bir amaç belirleyerek yapmalısınız. Ama bu işe giriştikten sonra vermek ya da satmak için kutulara yerleştirdiğiniz eşyalar salonunuzun bir köşesinde aylarca beklemesin. Satmak istediğiniz bir-iki eşyayı elden çıkardıktan sonra sırasıyla düzenli bir şekilde eşyalarınızdan kurtulmanın yollarını arayın.  Kendinize şu soruyu sorun, “Bugün almak isteseydim, bunun için para verir miydim?” Eğer cevabınız “hayır”sa, atın gitsin. Uzmanlara göre sahip olduğumuz eşyaların ancak yüzde 20’sini zamanımızın yüzde 80’inde kullanıyoruz.

www.evdecor.com

Evinizde Bazı Eşyalardan Kurtulamıyorsanız Videoyu İzlemenizi Tavsiye Ederiz ;)

- 490 - 0

Related posts:

loading...*-*
You can leave a response, or trackback from your own site.

4 Responses to “EVİNİZDE YER AÇACAK İPUÇLARI”

  1. Thanks for posting about this, I would like to read more about this topic.

  2. Hülya diyor ki:

    Faydalı bilgiler için teşekkürler, sonundaki video’da beynimde şimşekler çaktırdı ayrıca teşekkürler :)

  3. aSUman diyor ki:

    Güzell

  4. Mehmet Gençker diyor ki:

    Özellikle “bilgisayarınız yavaşsa ve gittikçe yavaşlıyorsa, birdenbire kendine gelip hızlanmasını beklemeyin. Bilgisayarınızı çöpe atmak yerine, geri dönüşüm hizmeti sağlayan firmalarla irtibata geçin.” kısmı güzel eski PC’mi atacaktım bu yazıyı okuyunca düşümdümde ihtiyaç duyabilecek mutlaka birileri vardır.

Leave a Reply

*

1 -- 11
Powered by WordPress | Free Cell Phone Sale at iFreeCellPhones.com. | Thanks to Palm Pre Blog, Game Soundtracks and Conveyancing