Sarı Rengin Anlamı


Sarı Rengin Dekorasyondaki Etkileri
Sarının dikkat çekiciliği ve ayırt edilebilme özelliklerinden ötürü ,güvenlikle ilgili bir çok alanda bu renk kullanılır.Vurgulanması ve göze çarpması istenilen her noktada sarı , birçok renkten daha fazla kullanılır.Dolayısıyla bu renk, az ışıklı, geniş ve kapalı ortamlar için idealdir. Ofiste ise insanların yüksek verimli çalışmaları ve geç kalmamaları için sarı renk tercih edilir.

sari-renk

Sarı Rengin Simgeleri
Eski zamanlarda yaşayan insanlara göre ,sarı yaşamın canlılık ilkesini temsil etmekteydi. Bugün Çinlilere göre ise sarı ,asaleti simgelemektedir.

Sarı Rengin İnsan Sağlığı Üzerindeki Fiziksel Etkileri
Sarı, sinir sistemini harekete geçirerek enerjiyi kaslara taşır .Sarı renk kırmızı ve yeşilin iyileştirici gücüne sahiptir. Sarının mide ve bağırsak bölgelerinde hazma yardımca olduğu görülmüştür. Ayrıca karaciğer ve cilt üzerinde de temizleyici ve onarıcı etkisi vardır. Sindirimi ve kan dolaşımını harekete geçirir, lenf bezleri ve dalağın çalışmasını düzenler.

Sarı Rengin Psikolojik Etkileri
Sarı renk, umutsuzluğu kaldırarak yerine neşe, eğlence ve keyif katar.Sürekli bakıldığında ise rahatsız edici etkisi vardır.

Sarı Rengin Çocuk Gelişimindeki Etkileri
Çocuklar, sarı rengin kendini belli eden ve çarpıcı özelliğine kayıtsız kalamazlar. Algı odaklanması ve sözcüklerle rakamların hatırlanması için zihni harekete geçirir. Uzun süre bakılması zor olan renktir. Öğrenme sürecinde olumlu bir hava yaratması ve iletişimi ilerleten etkisi açısından çocukların oyun alanlarının ve ders çalışma odalarının aydınlatılması için sarı renk tercih edilmelidir.Az miktarda kullanılsa bile, parlaklığı, zihni harekete geçirir, ruhu besler.Bu arada hasta yada iyileşmekte olan çocuklar için sıcak , neşeli ve samimi bir ortam sağlar.Limon sarısı, aile bireyleriyle eğlenceli aktivitelere yöneltirken başkalarına karşı düşünceli olmayı vurgular.Altın sarısı,çocukların bir işi zevk duyarak yapmalarına ve sonuçlandırmalarına yardımcı olur.Bununla beraber parlak sarı,özellikle küçük yaştaki çocukların hoşuna gider ve olumsuz koşullarla duygusal anlamda baş edilebilmeleri için onlara yardımcı olur.Ayrıca karşılıklı konuşma isteği uyandırır.Sarının fazla kullanımı ise, okul öncesi çağdaki çocuklar için gereğinden fazla etkili olabilir ve sıklıkla ağlamalarına neden olacak bir rahatsızlık ortaya çıkabilir.

onelessdeskseries_02

- 1.705 - 0

Related posts:

loading...*-*
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

*

1 -- 11
Powered by WordPress | Free Cell Phone Sale at iFreeCellPhones.com. | Thanks to Palm Pre Blog, Game Soundtracks and Conveyancing