Ünlülerin Evini Kim Dekore Ediyor?


Ünlülerin evleri onlardan sorulur.

Necibe ve Birol Darcan, ünlü sanatçıların evlerinden uluslararası şirketlerin ofislerine, birçok mekanın dekorasyonuna imza atan Darcan & Darcan Mimarlık’ın patronları… Sibel Can’ın muhteşem evinin dekorasyonunu da bu çifte ait.

 

BİRBİRİNDEN şık mobilyalar, gösterişli aksesuarlar, aynalar, halılar, vazolar… Nişantaşı’nın tam ortasında sıkışık trafikten kurtulup Darcan & Darcan Mimarlık’a adım attığınızda sizi ferah ama aynı zamanda görkemli bir ofis karşılıyor. Mekanın sahipleri iç mimar Necibe Darcan ve Birol Darcan çifti, buradaki tüm mobilyaları kendileri tasarlayıp çiziyor ve aynı zamanda imal ediyor. Mobilyalarında modern ve klasiği bir araya getiren Darcan & Darcan’da eve dair her şeyi bulmak mümkün. 1999 yılından bu yana mobilya tasarımı ve imalatının yanı sıra pek çok ünlü ismin, işadamının, önde gelen şirketlerin, hastanelerin tüm dekorasyon ve tasarım işlerini üstlenen çift, en son Sibel Çan’ın evini dekore etti.

Öncelikle ne tarz işlere imza attığınızı anlatır mısınız?

Necibe Darcan: Mobilya tasarımı, ev, otel, hastane dekorasyonu, tekne olabildiği gibi zaman zaman belli firmaların yurtdışı fuar standları hatta bazen televizyon dekoru bile olabiliyor. Bir butik otel olabildiği gibi işlerimiz içinde ödüllü mücevher tasarımları, halı deseni hatta firma logoları bile var. Aslında tasarım, işimizin ana başlığı.

Birol Darcan: Size bazen bir koltuk için uğrayan bir kişi, koltuk almayıp bizimle yaptığı konuşmalar sonucu bambaşka bir kararla bizden ayrılabilir.

Peki sizi farklı kılan nedir?

N.D: Müşterilerimiz 1-2 sene sırada bekler çünkü her işin hakkını vererek yaparız. Üç kişilik bir ekibiz, atölye sayımız çok fazla ama birebir İşimizle kendimiz ilgileniriz. Ölçü almaktan tutun da projelendirmeye, gerekirse en son yapılan süslemesine kadar her şeyle ilgileniyoruz.

Hüseyin Hatemi kitaplarını ilk defa bize emanet etti

Sibel Can’ın evini dekore ettiniz. Başka hangi ünlülerin evini dekore ettiniz?

N.D: Sibel Can ile yıllardır beraberiz. Ama onun dışında Türkiye’de önemli firma sahiplerinin evlerini yapıyoruz. Mesela, 24 Hafta Sonu ModeratÖrü Hakan Çelik’in evini, avukat Kezban Hatemi’nin ofisini, oğlu Ali Hatemi’nin evini dekore ettik. Hüseyin Hatemİ’nin kütüphanesini düzenledik. Hüseyin Hoca ilk defa kitaplarını bize emanet etti. Dünyanın en şeker insanıdır. Çok severek yaptığımız bir işti. Kezban H-nım’ın zaten zaman içinde oluşturduğu çok güzel bir birikimi var. Evinde hat ve porselen koleksiyonu olduğu için onunla çok zevkli ve kolay çalıştık.

Peki ünlü isimlerin evlerinde sizi şaşırtan detaylar oluyor mu?

N.D: Şunu anladık ki bir insanın ünlü olup olmamasının eviyle aslında hiçbir alakası yok. Evler, ünlü İsimlerin kendileri oldukları yerler. Mesela bazılarında hayrete düştük. Hiç ummadığınız kişilerden ummadığımız zevkli seçimlerle, bilgi birikimiyle karşılaştık.

Ünlülerin gerçek yüzünü görme şansımız oldu.

B.D: Ama aynı zamanda ekranda gördüğünüz, imajıyla birebir örtüşen ipuçları da oluyor. Bir kişinin nasıl bir ev istediğini bilmemiz için biraz sohbet etmemiz yeterli, böylece ruhunu anlayabiliyoruz. Zaten de-korasyonda önemli olan karşımızdaki kişinin ruhunu yakalamak.

Hakan Çelik işini evine yansıtıyor

Ünlü isimlerin evlerinde olmazsa olmazlan oluyor mu? Örnek verebilir misiniz?

N.D: Olmuyor. Öyle diyen biri zaten kendi kafasına göre dekorasyonunu yapar. Ama yine de özel istekler olabiliyor. Mesela müşterimiz bir kumaşa dokunamam, alerjim var diyorsa tabii ki kullanmıyoruz. Ya da biri mesela yatak odasına baterisini koymamızı istemişti. Böyle özel istekler olabiliyor. Sanıldığı gibi ünlülerle çalışmak aslında zor değil.

Peki tanınmış sanatçılar, evlerinde en çok neleri tercih ediyor?

B.D: Herkeste farklı tercihler oluyor. Karşımızdaki isimlere asla önyargıyla yaklaşmıyoruz çünkü çok farklı şeyleri biz de onlarda keşfediyoruz. Mesela Hakan Çe-lik, işini evine yansıtan bir kişi. Kitapları, CD’leri, araba maketi koleksiyonu var. Dolayısıyla bir tarzı var ve biz ona başka bir tarz yükleyemezdik. Minderleri seviyor. Bir odayı kütüphaneye ve maketlerine ayırdık. Onun hayatını kolaylaştıracak düzene soktuk. Biz burada otursak nerede yemek yerdik, neler görmek İsterdik diye düşünüp kendimizi onların yerine koyuyoruz ve doğru sonuçlar alıyoruz.

Sibel Can ne istediğini biliyor

Sibel Can‘ın evini biraz anlatır mısınız? Nasıl çalış tınız?

N.D: Onun tüm alışverişlerini, mutfak düzenini, sanatçı kimliğini hatta sahne kıyafetlerini düşünerek evini dekore ettik. Zaten kendisiyle arkadaşlığımız vardı ve hiçbir şey zor olmadı. Onun evinde önceden de çalıştık. Aslında başka mimarlar da çalışmış, bizim son yaptığımız iş ise toparlama aşamasıydı.

Öne çıkan detaylar neler?

N.D: Evinde abartılı olmayan şıklığı seviyor. O yüzden daha doğal renkler kullandık. Eşyaların yerlerini, şekillerini değiştirdik. Daha çok salonda çalıştık. Yatak odasında da yatak örtüsü, yastığı gibi obje ve aksesuar değişikliklerine gittik. Ama şunu söyleyebilirim ki Sibel Can ne İstediğini çok iyi bilen bir kadın.

Evinde hangi renkler daha çok öne çıkıyor?

B.D: Toprak tonlarını kullandık. Ama onun dışında beyaz, siyah, parlak lakeler, kristal kuplar da var. Beyazı sevmesi, titizliğini gösteriyor. Turuncu rengi sevmesi ise sıcak ve sevecen kişiliğini yansıtıyor. Şimdiki hedefimiz ise yeni alacağı evini beraberce sıfırdan dekore etmek.

Sibel Can’ın Evine ait Resimler

- 10.286 - 0

Related posts:

loading...*-*
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

*

1 -- 11
Powered by WordPress | Free Cell Phone Sale at iFreeCellPhones.com. | Thanks to Palm Pre Blog, Game Soundtracks and Conveyancing