AŞKI MEMNU TARZI EVLER İÇİN


Aşk-ı Memnu’nun mütevazı karakteri Peyker’in dizi içinde eşi ve bebeğiyle yaşadığı ev, yüksek sosyetenin gösterişten uzak, romantik ve huzurlu yaşam tarzını sembolize ediyor…

Salondaki beyaz kanepe Bretz tarafından özel olarak tasarlanmış. Keten kumaşlı berjer koltuk, pencere önündeki yuvarlak masa, sandalyeler, mumlar ve kuş kafesleri Mudo Concept; orta sehpa Cumba Selection; duvardaki beyaz çerçeveler Zara Home. Metal kütüphane ünitesi, Dekor’s tarafından özel olarak üretilmiş. Halı Step, tavan aydınlatması da Özkristal Avize’den.

Aşk-ı Memnu, Hanımın Çiftliği, Ezel, Samanyolu ve Kurtlar Vadisi… Bu yılın ilk etapta akla gelen en popüler yerli dizileri. Siz bu dizileri izleyin ya da izlemeyin, arkadaş toplantılarında, ofiste ve hatta toplu taşıma araçlarında bile onlardan ve dolayısıyla da dizilerdeki karakterlerin yaşadığı mekanlardan bolca bahsediliyor. İlgiyle izlenen o mekanlardan biri de, ‘Aşk-ı Memnu’ dizisinde Peyker ve Nihat’ın romantik evleri. Yapımcıların dizinin mütevazı karakteri Peyker için seçtikleri bu ev, ‘seçkin tabaka’nın gösterişten uzak ve huzurlu yaşam tarzını yansıtıyor. Çekimlerin gerçekleştiği mekan ise Sinpaş GYO’nun Samadıra’da projelendirdiği Lagün Evleri’nde yer alan ‘Lilyum Bahçe’.

İki katlı ‘Lilyum Bahçe’, Dekor’s firmasının mimarlarından Betül Hassamancı tarafından, yeni bebek sahibi olmuş genç bir çift için dekore edilmiş. Bu dekorasyon Peyker ve Nihat karakteri için düşünülen ev ile birebir örtüşünce de, mekan dizi seti olarak kullanılmaya başlamış. Aşk-ı Memnu’nun en ilgi çeken ve beğenilen evlerinden birinin dekorasyonunu, “Yaşanmışlık hissi veren bir örnek daire tasarlamak ve olası yaşam senaryoları hayal ederek kurgulamak, bir mimar için heyecan verici bir süreç. Biz de bu evi dekore ederken böyle bir süreç yaşadık,” diye anlatıyor Hassamancı. Dekorasyona, mevcut mimari planda küçük değişiklikler yapılarak başlanmış. İki kat birbiriyle ilişkilendirilmiş. Mekanların daha geniş algılanması için, odalar arasındaki geçişlerin homojenliğine dikkat edilmiş. Paravan gibi kullanılan raf ünitesiyle birbirinden ayrılan salon ve giriş holünün iletişimlerinin kesilmemesine özen gösterilmiş. Böylece eve girdiğinizde, provence tarzda dekore edilen, beyaz ve pastel tonların ön plana çıktığı masalsı bir salon karşılıyor sizi. Göz alıcı mobilyaların kullanıldığı mekan, dantel dokulu perdeler sayesinde muhteşem bir lagün manzarasıyla buluşuyor. Beyaz tuğla doku, tavandaki alçıpan düzenlemeleri ve mavilerin birleşimi romantizmi; zeminde kullanılan ahşap doku, özel kesim seramikler ve metal yüzeyler ise masalsı etkiyi arttırıyor. Bahçe katında yer alan verandanın dekorasyonu için hasır mobilyalar tercih edilmiş. Burada hem yaz hem de kışın havuz manzarasının tadı çıkarılabiliyor.

Mutfakta ise country tarzın etkileri görülüyor. Yalın mobilyalar, ferforje masa ve sandalyelerle tamamlanmış. Üst katta bulunan bebek odasının mobilyaları da özel olarak tasarlanmış. Eskiyle yeninin mükemmel bir karışımı olan beyaz beşik, İnci Tuncel’den alınmış. Tek kişilik koltuk ve sempatik bir minderle odanın dekorasyonu tamamlanmış. Ebeveyn yatak odasını anlatmak için ise tek kelime yeterli: Romantik…

Salon ve mutfağın ortasındaki veranda, beyaz duvarlarla çevrelenmiş havuzlu bir bahçeye açılıyor. Çalışma odası, Betül Hassamancı’nın hikayesindeki moda tasarımcısı kadın karaktere ait. Mekanda ceviz kaplama ve beyaz patine yüzeyler bir arada kullanılmış. Gizli ışık oyunları ile öne çıkan alçıpan duvarlar, aynı zamanda çizgili duvar kağıtlarına da hareketlilik kazandırmış. Odadaki bütün mobilyalar özel tasarlanmış.

Bu odada hayallere dalmamak imkansız. Odanın ortasına yerleştirilen yatak ve etrafını süsleyen tüller, kendinizi bir masalın kahramanıymışsınız gibi hissetmenizi sağlıyor.

Pencere önündeki ve yastıklarla renklendirilen sedir, mekanın genişlik algısıyla beraber, romantizm etkisini de kuvvetlendiriyor. Evdeki oda sayısını azaltmak pahasına olsa da, mekana katılan banyo, beyaz çıtalar ve bizoteli camdan oluşan sürgülü kapı ile yatak odasından ayrılıyor.

Çalışma odasındaki dolaplar, raflar ve masa BMD Mobilya tarafından özel olarak tasarlanmış. Beyazhasır çalışlma sandalyesi Ikea, antika dikiş makinesi Çukurcuma’dan alınmış. Kablo ve ampullerden oluşan aydınlatma, aynı zamanda evin içmimarı da olan Betül Hassamancı’nın tasarımı. Mankenin üzerindeki elbise tasarımı ve duvar panosundaki paftalar moda tasarımcısı Niyazi Erdoğan’a ait.

Ebeveyn banyosundaki ayaklı küvet Villeroy&Boch, armatürler Artema, lavabolar da Vitra’dan alınmış. Özel kesim seramiklerle dengelenen mavi çiçekli duvar kağıdı Harlequin, aksesuarlar Mudo Concept’ten. Aynalar ise Ikea. Romantik, masalsı ve huzurlu bir mekan yaratmak amacıyla dekore edilen ‘Lilyum Bahçe’, Aşk-ı Memnu dizisinin en beğenilen evlerinden biri.

Bebek odasındaki dolap ve koltuk, özel olarak tasarlanmış. Beşik İnci Tuncel, pembe yer yastığı ise Ikea’dan. Solda Country tarzda dekore edilen mutfak mobilyaları Vanucci. Ferforje masa Cumba Selection, sandalyeler ise Mudo Concept’ten alınmış.

 

- 12.091 - 0

Related posts:

loading...*-*
You can leave a response, or trackback from your own site.

One Response to “AŞKI MEMNU TARZI EVLER İÇİN”

  1. Zeynep Gizer diyor ki:

    güzel bilgilendirme…

Leave a Reply

*

1 -- 11
Powered by WordPress | Free Cell Phone Sale at iFreeCellPhones.com. | Thanks to Palm Pre Blog, Game Soundtracks and Conveyancing