Teknolojik mobilyalar ve fonksiyonel tasarımlar


Dekorasyon trendleri de tıpkı moda gibi sürekli değişiyor, yenileniyor. Her sezon farklı renk ve tasarımlar, diğerlerinin arasından sıyrılıyor. Örneğin bu yıl yeni teknolojiyle üretilen kumaşlar ve çok fonksiyonlu mobilyalar sık sık karşımıza çıkıyor. Bu senenin trendlerinin peşine düştük ve 16 ülkede ürünleri satılan Dorya mobilyanın sahibi Doruk Yorgancıoğlu’yla bu konuyu konuştuk

* Bu sene mobilyalarla teknoloji iyice iç içe geçiyor. Salonlarındaki televizyon, müzik seti ve bilgisayar gibi teknolojik ürünlerin dekorasyonu bozduğunu düşünenlerin imdadına, yine teknolojik tasarımlar yetişiyor. Örneğin televizyon ünitelerinde kullanılan bir sistem var. Eve bir misafiriniz geldiğinde dev ekran plazma, ahşap televizyon ünitesinin içine girerek kayboluyor.
* Evin içindeki kablo kargaşasını azaltan ürünler çoğalıyor. Bu kablolar mobilyalarda bulunan özel bölmelere saklanıyor ve dekorasyon bütünlüğü bozulmuyor.
* Bilgisayarlar da artık mobilyalara entegre. Örneğin, bir düğmeye basıyorsunuz, CD kasası ahşap masanın içinden çıkıveriyor. Yine aynı şekilde ekranı mobilyanın içinden yükseliyor.
* Dekorasyon modadan hızla ilham alıyor. Bu sene Milano’daki defilelerde gördüğünüz kıyafetlerin renkleri ve formları mobilyaya uygulanıyor. Mobilyalardaki detaylar artıyor.

ALEV ALMAYAN KUMAŞLAR YÜKSELİYOR

* Koltuklarda yavruağzı renkleri, turkuaz ve parlak kırmızı tonları sık sık karşımıza çıkıyor. Canlı renkler odaları kaplıyor. Metalik renkler ve bronz tonları da canlı renklerle kombinleniyor.
* Koltuklar ve sandalyelerde kıvrımlı tasarımlar artıyor. Bu mobilyalara kadınsı bir hava katıyor. Konfor isteyenler için L koltuk modası devam ediyor. Bu tarz koltuklarda birden çok malzeme kullanılıyor. Örneğin koyu renkli maun, başka bir malzemeyle buluşuyor.
* Koltuklarda deriye benzeyen ve dokunduğunuzda bu hissi veren yeni kumaşlar ön planda. Bu kumaşlar özellikle çocuklu evlere tavsiye ediliyor. Üzerine ne dökerseniz dökün leke yapmıyor. Akıp gidiyor.
* Dekorasyonda deri yükseliyor. Vücuda sıcaklık verdiği için koltukların oturduğunuz bölümleri kumaştan, kalan kısımları deriyle tamamlanıyor.
* Yangını en körükleyen ürünler koltuk ve perde. Bu nedenle özellikle koltuklarda, yanmaz kumaşlar hızla üretiliyor. Bunlar özellikle ABD’de tercih ediliyor.
* Küçülen evler artık çok fonksiyonlu ürünleri hızla yükseltiyor. Örneğin bir sehpa aynı zamanda alt bölümündeki raflarla kitaplık görevi görüyor. İçine lamba konulursa aydınlatma elemanı da olabiliyor.

ANKARA KLASİK İZMİR CESUR

Şehirlere göre de dekorasyon zevkleri ve istekleri de değişebiliyor. Ankaralılar daha çok klasik mobilyaları seviyor. İzmirliler dekorasyon konusunda en cesur şehir. En çılgın tasarımlar orada talep görüyor. İstanbullular hem cesur hem klasik ürünlere ilgi gösteriyor.

DEVLETİN MOBİLYALARI KLASİK

Bugün Panama, ABD, Dubai ve Moskova dahil 16 ülkede ürünleri satılan Dorya Mobilya’nın kurucuları Ümit ve Bahar Yorgancıoğlu çifti. 1989’da çocukları Doruk ve Derya’nın isminden yola çıkarak adlandırdıkları Dorya Mobilya’yı İzmir’de kurdular. Marka özellikle el yapımı tasarımlarıyla kısa sürede adını duyurdu. Bürokratlara ve diplomatlara yönelik de mobilyalar hazırladı. “Çankaya Köşkü’nün bazı bölümleri, Milli Güvenlik Kurulu, Kırmızı Salon ve Genelkurmay Başkanlığı ile Hava ve Deniz Kuvvetleri’nin bazı bölümlerinin tasarımı bize ait. Devlet klasik tasarımları seviyor” diyor Doruk Yorgancıoğlu.

Artık varoşlara bile rezidans dikiliyor

Artık her sokakta, her köşe başında bir rezidans yükseliyor. Kimi bulunduğu çevreye uyum sağlarken, bazıları da çevresini dönüştürmeyi hedefliyor. Peki ideal rezidans nasıl olmalı? İnsan yaşamını nasıl etkiliyor? Bu soruların cevaplarını Ankaralı mimar çift Kerem ve Begüm Yazgan’a sorduk

Rezidanslar her yerde karşımıza çıkıyor. Rezidansın tanımı nedir?
– Rezidanslar Türkiye’de kendi içine kapalı şekilde yapılandırılıyor. Bu binaların çoğu güvenliği, spor tesisleri ve alışveriş merkezleriyle kapalı bir sistem oluşturuyor. Çevrelerini dönüştüreceğine inanarak, varoşlara bile kule dikildiği oluyor. Bu sayede bir bakıma insanlar ucuz bir semtte lüks içinde yaşıyor.

Çevreyle bütünlük sağlıyorlar mı?
– Henüz çoğu rezidans kent hayatıyla birleşemiyor. Adaptasyon problemleri var. Çoğu da çevreye bir şey katmıyor.

Neden adaptasyon problemleri var peki?
– Çeşitlilik olması şart. Örneğin ucuz bir daire de pahalı bir daire de olmalı. Bu sitelerde öğrenciler de yaşlılar da oturmalı. Zaten son yıllarda yaşlananlar şehir merkezinde kalıyor. Gençler merkezde ev bulamadıkları için şehrin etrafındaki halkaya taşınıyor. Bu yüzden acayip bir kaos yaşanıyor.

Metrekare olarak küçülen evler neleri değiştiriyor?
– Evlerin küçülmesi sosyalleşmeyi arttırıyor. Örneğin Japonya’da evler küçük, insanlar sokaklarda dolaşıyor. Geniş evleri olanlar evlerinden çıkmak istemiyor. Bu yüzden küçük evlerde yaşamak sizi sosyal yapıyor.

Bundan sonra rezidanslarda nasıl yenilikler olacak?
– Artık sitelerin içinde alanlar, meydanlar olacak. İnsanlar doğrudan evlerine gitmek yerine çevresiyle iletişime geçecek. Spor salonları ve alışveriş merkezlerinde de teras, dışarıyı gösteren cam duvarlar dışarıyla iletişim halinde olmamızı sağlayacak. Teknoloji de evlere ve mimariye hızla giriyor. Evlerin içi dışarıdan bile hızla idare edilebiliyor.

Rengarenk kış bahçeleri

Havalar serinledi, artık balkon ve bahçeler terk ediliyor. Ama siz rengarenk çiçeklerden, yeşille içi içe bulunmaktan vazgeçmek istemiyorsanız, evinizin veya bahçenizin bir bölümünü kış bahçesi haline getirebilirsiniz. Bu bölümde kışın kitap okuyabilir, arkadaşlarınızla sohbet edebilir ya da sadece kafanızı dinleyebilirsiniz. Kış bahçelerini süslemek için bitkilerin konacağı renkli saksılar, bir metal kitaplık veya heykeller gerekebilir. Saksılar sırlı veya sırsız seramik olabilir. Kış bahçeleri artık teknolojik olarak evlerle aynı ısıda olabileceği için mobilyada rattan, kumaş, hasır veya metal doğru tercihler. Yemek masası için cam şık bir görüntü veriyor. Dekorasyona renk katmak için koltuk üstü yastıklar ve renkli kumaşlar da kullanabilirsiniz.

IN
* Evlere monte edilen ve dekorasyonla uyum sağlayan tek kişilik saunalar. Üstelik bu saunalar kilo vermeyi de sağlıyor.
OUT
* Duvarları farklı farklı renklere boyamak.

EVİNİN VAZGEÇİLMEZLERİ
IŞIN KARACA

* Yatağım
* Televizyon koltuğum
* Bahçe verandam
* LCD televizyonum ve bilgisayarım

TASARIMCILARDAN EVLERE PÜF NOKTASI

Genelde modern iç mekanların soğuk ve zorunlu olarak minimalist oldukları düşünülür. Fakat konforlu ve davetkar atmosferli evlerin de modern bir tavırla düzenlenebildiklerini görüyoruz. Sadeliği ve net çizgileri tercih etmek; bu tercihi form, sofistike dokular ve renk gibi unsurlara odaklanarak sağlamak faydalı olur. Bir evi ilk kez algılayan bir göz içeriye girdiğinde tek tek eşyalardan, mobilyalardan, aksesuvarlardan önce o mekanın ruhunu hissedebilmelidir. Öne çıkarmak istediğimiz bir obje varsa; fonunu karmaşıklıktan uzak ve görsel açıdan temiz bırakmak uygun olur. Bugünün modern evi daha az eşyayı ve daha fazla tasarım kalitesini işaret ediyor.

- 588 - 0

Related posts:

loading...*-*
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

*

1 -- 11
Powered by WordPress | Free Cell Phone Sale at iFreeCellPhones.com. | Thanks to Palm Pre Blog, Game Soundtracks and Conveyancing