Çatıdan Elektrik Üretme


Solar Stoper İle Su Yalıtımı Yaparken Elektrik Üretin

Solar Stoper, çatılarda hem su yalıtımı hem de güneş enerjisinden elektrik üretimine imkân veriyor.

Polimer bitümlü membran üretiminde en yüksek teknoloji ile  üretim yapan Stoper Yapı ve Yalıtım Sistemleri A.Ş., Kocaeli Aslanbey Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alıyor. 2007 yılında üretime başlayan Stoper, kaliteli ürünleri ile kısa zamanda sektörün en iyi oyuncularından biri oldu. Bir yandan kaliteli membran üretimi yaparken diğer yandan Ar-Ge departmanımız yeni ürün çalışmalarını gerçekleştiriyor. Stoper membran serisinin en yeni ürünlerinden birisi de ince ve esnek fotovoltaik güneş pilleri ile entegre edilmiş, polimer bitüm esaslı su yalıtım membranı olan solarStoper…

solarStoper, çatılarda hem su yalıtımı hem de güneş enerjisinden elektrik üretimine imkân veriyor. Bu ürünün membran bölümünü özel formül ile fabrikamızda üretiyoruz. Güneş pillerini ise Amerika’daki Unisolar firmasından tedarik ediyoruz.

Yenilenebilir enerji kaynağı olarak güneşin kullanılması nedeniyle, fosil yakıtların kullanımından doğan çevre kirlenmesinin önüne geçilmesine ve kaynakların verimli kullanılarak ülke ekonomisine destek olunmasına aracı olan solarStoper, düzgün olmayan çatı geometrilerinde ve hatta tonoz çatılarda dahi çatı alanının tamamına yakınında kullanılabiliyor. Çatılarda su yalıtımına ek olarak enerji kazanımı da sağlayan solarStoper’deki üstün ince film amorf silikon hücre ve üçlü bağlantı teknolojisi ile optimal elektrik enerji üretimi gerçekleştiriliyor. Çatı alanı ile orantılı güç üretimi sağlanıyor. Stoper ekibi tarafından yalıtım ve enerji bağlantı işi bir paket olarak çözülüyor ve anahtar teslimi projeler gerçekleştiriliyor. Diğer katı güneş panelleri ile karşılaştırıldığında, ilave su yalıtımı, bağlantı elemanları kullanılmaması nedeniyle işçilik ve malzemeden tasarruf sağlayan solarStoper, yüksek sıcaklıklarda dahi üstün performans gösteriyor.

solarStoper’in ürettiği enerji, güneş güç regülatörü ve invertörden geçirilerek alternatif akıma çevriliyor ve kullanılıyor. Şebekeye bağlı kullanımda üretim fazlası enerji şebekeye verilebiliyor. Üretimin tüketimi karşılayamadığı durumda ise şebekeden sistem besleniyor.

Şebekeden bağımsız kullanımda ise üretilen enerji akü gruplarında depolanıyor. Daha sonra invertörden geçirilerek kullanıma sunuluyor. Akü grupları muhtemel tüketim değerlerine göre projelendiriliyor.

solarStoper ürünümüzün bir rulosu 1 m x 6 m ebatlarında. Bu bir rulo üzerinde 2 adet güneş pili modülü bulunuyor. Aşağıdaki değerler bir güneş pili modülü için 1000 W/m2 radiant güneş enerjisi alması durumunda, 25 °C hücre sıcaklığında, 1,5 hava kütlesi spektrumunda, yani standard test şartları için verilmiştir. Güç toleransı ±5%’dir.

Güç                    Pmax        144 W
Gerilim                Vmp         33 V
Pmax’ta akım                Imp         4,36 A
Kısa devre akımı             Isc        5,3 A
Açık devre gerilimi             Voc        46,2 V
Maksimum seri sigorta anma akımı             8 A
Birim alandan sağlanan güç        Wp        53 W/m2

solarStoper esnek ve örtü şeklinde olmasının avantajıyla mimarlara her türlü oryantasyonda tasarım yapma özgürlüğü tanıyor. Ürün, kar ve/veya rüzgar yükünün, çatı altyapısı ve konstrüksiyon için kritik olduğu yerlerde emniyetle kullanılabiliyor. Cam veya metal bağlantı elemanları içermeyen solarStoper’in dayanımı neredeyse tüm zorlayıcı atmosfer şartlarında denendi.

solarStoper’de kullanılan ince film teknolojisinin, kristal silikon fotovoltaik panellere göre en kritik üstünlüğü ise gölgelenmeye olan yüksek toleransları. Gölgelenme, solarStoper’in performansını en fazla yüzde 10 düşürürken, kristal fotovoltaik panellerde gölgede güç düşüşü yüzde 50’lere varabiliyor. Yüzey sıcaklığı 80 0C’yi bulduğu zaman geleneksel kristal fotovoltaik panellere kıyasla aynı anma güç değerlerine sahip solarStoper yüzde 20 daha fazla enerji üretebiliyor.

Uygulama

solarStoper su yalıtımı ve elektrik üretimi çözümünü birlikte anahtar teslimi olarak sunuyor. solarStoper öncelikle kırma çatı alanlarında kullanılıyor. Genel olarak belirli bir yöne bakan (güney) ve belirli bir eğimdeki (%30-35) çatılarda en verimli sistem kurulumu elde edilebiliyor diyebiliriz.

Uygulamada ise önce çatının su yalıtımı membran ile sağlanıyor. Sonrasında yerinde güneş pillerinin laminasyonu yapılıyor. Bir proje talebi geldiği zaman oldukça detaylı çalışmalar yapılması gerekiyor. Binanın global pozisyonlama sistemine göre koordinatları, çatıda uygulama yapılacak alanın baktığı yön, çatının eğimi, gölgeleme faktörleri gibi birçok unsurun projelendirme safhasında göz önünde bulundurulması şart. Ayrıca bu sistemin kurulacağı binada elektrik tüketimi yapan cihazların çalışma sürelerinden güç tüketimlerine kadar bilgi alındığında elektrik projesi ona göre yapılıyor.

Maliyet

Sistemin maliyeti şebekeye bağlı sistemde watt başına yaklaşık 3.50 Euro civarında. Metrekare olarak baktığımızda ise yaklaşık 200 Euro’ya yakın maliyet oluşuyor. Mevcut yasal mevzuatta şebekeye bağlı bir sistem kurduğunuzda çift taraflı sayacınız ve şebekenin sizden satınalma durumu olmadığı için bu yatırımın geri dönüşü 10 yıldan daha uzun sürebiliyor. Fakat yürürlüğe yeni giren Enerji Verimliliği Kanunu’nda teşviklerin artırılmasıyla, şebekeye enerji verilmesi ile ilgili fiyat tarifesinin ve çift yönlü sayaçların devreye girmesi ile bu süre en az yarı yarıya kısalacak.

İki Yeni Ürün İçin Ar-Ge Çalışmaları

Stoper olarak iki yeni ürün üzerinde daha çalışıyoruz. Bunlardan birisi hafif bir ürün olan nanoStoper. nanoStoper’de, membranın teknik değerlerinden, mukavemetinden ve kalitesinden taviz vermeden ürünü hafifletmek amacındayız. Diğeri de ses yalıtımına katkı sağlayan silentStoper. silentStoper’de membrana belirli bir desibel ses yutma özelliği katmak amacındayız. Böylece su yalıtımı ile birlikte ses yalıtımı ve akustik düzenlemede de ürünümüz fonksiyonel olacak.

- 904 - 0

Related posts:

loading...*-*
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

*

1 -- 11
Powered by WordPress | Free Cell Phone Sale at iFreeCellPhones.com. | Thanks to Palm Pre Blog, Game Soundtracks and Conveyancing