Parke Nasıl Döşenir?


Bazı durumlarda parkenizi kendiniz döşemek isteyebilirsiniz.  Peki kolay gibi gözüken hazır parke döşemesi nasıl yapılır?

laminant-parkeHazır parkeyi döşemeye başlamadan önce mutlak üreticinin talimatlarına dikkat ediniz.

Düz, sağlam zemine hazır parkeyi serbest şekilde döşeyebilirsiniz, yalnızca parke elemanlarının önceden hazırlanmış olukları ve dilleri birbirine tutkallanmalıdır.

parke-doseme Dayanıklı bir zemin yüzeyi olarak dökme asfalt, döşeme suntaları, çimento veya anhidrit sert alçı ile kısa bukleli duvardan duvara halı, PVC yer kaplamaları, linolyum ve yer karosu sayılabilir. Bir cetvelle yerin düzgünlüğünü kontrol edin. Cetveli , en az 2 m uzunluğunda olmalıdır , zemine yerleştirin. Zemin her yerde düzse parkeyi döşemeye başlayabilirsiniz.

Ancak 2 mm aşan engebeler mevcutsa zemini önce tesviye etmelisiniz. Parkeyi betona ya da sert alçıya döşeyeceksiniz: Zemin yüzeyini, oluşan inşaat neminden bir buhar freni (folyo) yardımıyla koruyun. Her durumda parkenin altına bir montaj şeridi (oluklu karton, PE köpük veya mantar altlık levhası) sermelisiniz. Bu şeritler parkenin üzerinde yürünmesini rahatlaştırır ve ufak engebeleri giderir.İlk döşeme tahtası sırasının mutlaka doğrusal olarak, yani duvara paralel döşenmesi gerekir. Çoğunlukla duvarlarda inşaat toleransları bırakılır. İlk parke sırasını hizalamak için gergin bir ip kullanın. Döşeme tahtalarını 8 – 10 mm kalınlığında tahta kamalarla tespit edin. Sonra ilk eleman sırasını oluk tarafı duvara bakacak şekilde dizin.

Kamaların parke döşeme işleminden 24 saat sonra kaldırılmaları gerekir. Olukları ve dilleri, pratik bir plastik şişeden kullanacağınız ağaç tutkalı ile birleştirin. Duruma göre, parkeleri kesmeden önce çentikleri delmek için bir matkap makinesine de ihtiyacınız olabilir.Her levha sırası bir önceki sıraya göre en az 30 cm kaydırılmış olarak birleştirilmelidir. Ve yeni inşaatlarda parkelerin, çekmeden önce inşaattaki en son iş olarak yerleştirilmesine dikkat edilmelidir. Bu mümkün olmuyorsa yeni zemin yüzeyini kalın bir tabaka halinde oluklu karton veya folyo ile (kaymayacak şekilde yapıştırın!) koruyun.

parke-nasil-dosenirParke paketlerini ancak döşeme işlemine başlayacağınız zaman açın. Doğru bir ortam alıştırması için lütfen üreticinin döşeme işlemine ilişkin talimatını ve ambalaj üzerini okuyunuz. Bir takoz çelik darbelerini yumuşatacak ve böylece parkenin zarar görmesini önleyecektir. Piyasada plastik malzemeden ya da tahtadan yapılmış takozlar satılmaktadır. Ancak, hazır elemanların kısaltılmasından kalan parke parçaları da kullanılabilir. Levhaların oluklarını ve dillerin dikkatle üst üst getirerek dilin veya parke yüzeyinin zarar görmesini önleyin. Beyaz tutkal birleşme yerinden taşarsa hemen silerek temizleyin. Şayet tutkal derzden dışarı taşıyorsa bunu hemen silin.

Duvarlara bitişik ilk ve son sırada sağlam duvar bordürü yoktur – buralarda elemanları birbiri içine daha sağlam çakmalısınız. Bu işlemi duvarla parke elemanının arasına sokacağınız bir keski demiriyle yapabilirsiniz. Böylece tahtaları birbiri içine geçirirsiniz. Parke tahtalarını asla duvar bordürüne bitişecek şekilde döşemeyin. Odadaki nem durumuna bağlı olarak parkeler genleşir veya çeker. Duvarla parkelerin arasında esnek birleştirme bulunmalıdır (salık verilen kalınlık 8 mm) , aksi halde parkede açılma ve şişmeler oluşabilir.

Ayrıca parke ile kapı eşikleri, kallorifer boruları, duvar ön ve arka engelleri arasında da yeterli mesafe bırakın. İleride birleşme yerlerinde toz birikmesini önlemek için İsterseniz, odada uyumlu bir genel görünün elde etmek için ham eşik çıtalarını kendiniz de boyayabilirsiniz. Süpürgelik çıtasını çok ince seçmeyin; estetikten kazanayım derken zemin döşemesinin rahatlığından kaybedersiniz. Biraz daha yüksek tutulacak koruyucu buraları plastik şemselerle, metal raylarla veya ahşap çıtalarla örtün. Geçiş rayları veya dörde ayrılmış yuvarlak çıtalarla, zemin döşemesinin değişmesi (örneğin parkeden komşu odadaki yer karosuna geçiş gibi) durumunda eşiklerin ayağa takılması önlenmiş olur.Birbirine uygun renk tonlarında hazır cilalı ve perdahlanmış ahşap çıtalar ve natürel ya da renkli plastik çubuklar mevcuttur. çıtalar, duvarı kir izlerinden daha iyi koruyacaktır. Parkenin yerden ısıtmalı mekanlara döşenmesi söz konusuyla montajın bir parkeciye yaptırılmasını salık veririz.

parke-malzemeleriDöşeme çalışması için şu takımlara ihtiyacınız olacaktır: Parke elemanlarını kesmek için bir ayaklı testere veya elektrikli kıl testere, zeminin düzgünlüğünü kontrol etmek için bir suterazisi, kesme kenarını bir çıtayla örtmeden önce parkeyi oda geçişlerinde fark edilmeyecek şekilde tespit etmek için bir çift çelik çivi ve bir havşa. Bir çekiç ve bir takozla hazır parkelerin oluklarını ve dillerini birbiri içine geçirin. Takoz, hassas dilleri çekiç darbelerinden korur. Takozun çalışabilmesi ve komşu odalara gürültü gitmemesi için kamalar yardımıyla duvarla parkeler arasında güvenlik mesafesini koruyun.

- 1.651 - 0

Related posts:

loading...*-*
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*

1 -- 11
Powered by WordPress | Free Cell Phone Sale at iFreeCellPhones.com. | Thanks to Palm Pre Blog, Game Soundtracks and Conveyancing