Evinizi Daha Ucuza Isıtmak İçin


Kışın ısınma için harcadığımız para oldukça yüksek. Doğalgazın, kömürün pahalı olması ve yalıtımsız binalar birleştiğinde yüksek faturalar ve soğuk evler kaçınılmaz oluyor.

ucuza-isinmaYapılan araştırmalara göre enerjimizin yüzde 40’ını yalıtımsız dış duvarlardan, yüzde 30’unu pencerelerden, yüzde 17’sini dış kapılardan, yüzde 7’sini çatılardan ve yüzde 6’nını da zeminden kaybediyoruz.

Yaşam alanınızı hem daha sıcak tutmak hem de bunu yaparken daha az para ödemek isterseniz işte size ipuçları…

İmkan varsa tüm evi ısıtacak, merkezi sistem ya da kombi sistemi kullanarak ısınmak, tüm evin aynı derecede ısınmasını sağlayacaktır. Bu da odalar arası ısı kayıpları olmasını önler.

Mantolama, binanızı dış etkilerden koruyacak bir kalkan olacaktır. Artık binalarda zorunlu hale getirilen mantolama ile yakıt masraflarınız yüzde 90’a kadar düşebilir. Benzer şekilde çatınızın da izole edilmesi ısı kaçaklarına engel olacaktır.

Son yönetmelikle devlet bu konuda zaten zorunluluk getirdi. 2017’ye kadar Enerji Kimlik Belgesi olmayan binaların bu belgeyi alması zorunlu hale getirildi. Amaç yine enerji verimliliği ve ısı tasarrufu sağlamak olacak.

Yalıtım, ısınma giderlerini oldukça düşürüyor. İki farklı oda arasında ayırma duvarları varsa ciddi ısı kayıpları yaşanacağından ev içerisindeki duvarlara da yalıtım panelleri taktırılması avantajlı olacaktır.

Yalıtımlı binalarda sıcaklık dağılımı daha homojen olur. Ayrıca yalıtım aynı zamanda gürültü kirliliği açısından da yaşam alanlarını daha kaliteli kılacaktır. Daireler ve odalar arası ses yalıtımı sağlanması konforlu bir hayatı beraberinde getirir.

cift-camPencerelerinizin çift cam olması da ısınmanızı kolaylaştıracaktır. Çünkü pencereden kaynaklanan ısı kayıpları otomatik olarak düşecektir.

Uzun süreli evi terk edeceğiniz durumlarda ısı kaynağınızı düşük moda getirmeniz faydalı olacaktır.

Isı kaynağınızın yakınında bir sızıntı varsa tespit etmeniz, yine enerjinizin size kalmasını sağlayacaktır.

Uzun perdeler ya da radyatörlerin üzerine, önüne yerleştireceğiniz her şey, ısıyı kaybetmenize neden olacaktır. En verimli kullanım için ısı kaynağınızın üzerine ve yakınına hiçbir cismi yaklaştırmayın.

Radyatörünüzden çıkan ısı, arkasındaki duvarı ısıtacaktır. Bu ısının da boşa gitmemesi için yalıtım levhaları yerleştirerek ısının yine size dönmesini sağlayabilirsiniz.

Güney cepheli ev ve odalar işinizi daha kolaylaştıracaktır. Güneş enerjisinden faydalanabileceğiniz her anı değerlendirin. Bu şekilde evinizin havası kırılmış olacak ve evi ısıtmanız daha kolay olacaktır.

Kömür sobası kullanıyorsanız, sobayı üstten yakın ve kömürün tam alev almasına dikkat edin. Aksi halde hem yakıt masrafınız artar hem de yeterli derecede ısınamazsınız.

isi-levhasiAyrıca sobadan siyah duman gelmesi kömürü tam alevlendirmediğiniz anlamına gelir.

Baca temizliğini kesinlikle ihmal etmeyiniz. Hem ısınmanız için hem de sağlığınız için her yıl yaptıracağınız baca temizliği hayati önem taşır.

- 200 - 0

Related posts:

loading...*-*
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*

1 -- 11
Powered by WordPress | Free Cell Phone Sale at iFreeCellPhones.com. | Thanks to Palm Pre Blog, Game Soundtracks and Conveyancing