Renk Armonileri


Tamamlayıcı Renkler

tamamlayici-renkRenk çemberinde karşılıklı gelen renklere “tamamlayıcı renkler” denir. Renk çemberinde bir renk, seçilen diğer bir renkten ne kadar uzaklaşırsa, aralarındaki kontrast kuvveti de o kadar artar. Bu nedenle tamamlayıcı renkler arasında yüksek kontrast vardır.

Dekorasyonu yapılan mekanda seçilen renk mutlaka tamamlayıcı rengi ile birlikte kullanılmalıdır; çünkü renkler de aynı bizler gibi farklı karakteristik özelliklere sahiptirler. Kimisi çok enerjik ve hareketli; kimisi ise sakin ve huzurludur. Mavi huzurlu veren bir renk olmasına rağmen bir süre sonra masmavi bir oda sizi rahatsız edecektir. Mevcut enerjiyi dengelemek için örneğin mavinin tamamlayıcı rengi olan turuncu da mevcut mekanda kullanılmalıdır. Tamamlayıcı rengi mutlaka duvarlarda kullanmak zorunda değilsiniz; aksesuarlarda,aydınlatma sisteminde veya halınızda bu rengi kullnabilirsiniz.

Çapraz Tamamlayıcı Renkler

çapraz-tamamlayici-renklerRenk çemberinde rengin, tamamlayıcı renginin sağında ve solunda yer alan diğer iki renk ile birlikte yapılan bir armoni çeşitidir.

Analog Renkler

analog-renklerRenk çemberinde yanyana gelen renklerin bir arada kullanılması ile elde edilir. Analog renkler bir araya geldiklerinde birbirlerinin kuvvetlerini kırarak gözü rahatsız etmeyen yumuşak bir armoni oluştururlar. Renklerden birsini ana renk olarak seçip bir diğerini destekleyici renk olarak kullanabilirsiniz.

Üçlü Renk Armonisi

uclu-renk-armonisRenk çemberinde hemen hemen birbirinden eşit uzaklıkta olan ve üçgen oluşturan, ana renkler ve ikincil renkler ile birlikte yapılan kombinasyonlardır.

Monokromatik Armoni

monokromatik-armoniAynı rengin farklı tonlarının bir arada kullanılması ile elde edilen bir armoni çeşitidir. Analog renkler bir araya geldiklerinde birbirlerinin kuvvetlerini kırarak gözü rahatsız etmeyen yumuşak bir armoni oluştururlar. Renklerde birisni ana renk olarak seçip bir diğerini destekleyici renk olarak kullanabilirsiniz.

- 642 - 0

Related posts:

loading...*-*
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*

1 -- 11
Powered by WordPress | Free Cell Phone Sale at iFreeCellPhones.com. | Thanks to Palm Pre Blog, Game Soundtracks and Conveyancing