Renkleri Kullanmaktan Korkmayın


Zihnimizi taze tutmanın bir yolu da renklerden faydalanmaktan geçiyor. Renkler de vitaminler gibi beyni canlandırır. Gözlerimiz, beynimizin aynasıdır, ve gördüklerimizi anında beynimize iletiriz, bu da bizim algımızı etkiler.

mobilyalarda kanserRenklerin zihnimiz üzerinde etkisi olduğunu hepimiz biliyoruz ama her zaman bu etkiyi düşünerek kararlarımızı vermiyor olabiliriz.

Kuzey ülkelerindeki binaları düşünün..Kuzey ülkelerinde yaşayanlar kış depresyonundan uzaklaşmak ve hayata tutunmak için evlerinde hepsi birbirinden canlı renkleri tercih eder.

Veya ışık almayan bodrum katında bir ofiste çalıştığınızı düşünün, gün ışığı alan bir ofise kıyasla çok daha verimsiz olduğunuzu hissedersiniz.

Renkleri kullanmaktan korkmayın!

İnsan gözü milyonlarca rengi algılayabilir. Leonardo da Vinci, tüm dünyayı boyamak istese kaç tane renge ihtiyacı olduğunu araştırmış. Sonuç olarak 4 renkte karar kılmış: Kırmızı, Sarı, Yeşil ve Mavi. Bu renklerin her biri beynimize farklı sinyaller gönderir ve bu sinyaller bizi farklı hissettirir!

Kırmızı:

jotun-kirmiziKırmızı renklerin en güçlüsüdür ve kanın rengidir. Kırmızı rengi, saniyenin yüzde birinde algılarız. Kırmızı, kan, kas, güç, enerji, tutku ve sıcaklık demektir. Bu nedenle tiyatrolarda sık sık kullanılır  ve ödül törenlerinde “kırmızı halı” olarak karşımıza çıkar. Kırmızı aynı zamanda tartışmayı, münazarayı ve adrenalini tetikler. Dengeli kullanıldığında kırmızının çok dramatik bir anlamı olabilir. Güzel mercan rengi “Sorbet” enerji verir ve kontrast yaratmak için mükemmel bir tondur.

Sarı:

jotun-sariSarı güneşin rengidir! Güneşin bizi iyi hissettirdiği gibi, sarı da beyin fonksiyonlarımızı uyarır, özellikle kış aylarında uzun süren kapalı havalarda enerji ve mutluluk verir. Sarı rengi nasıl kullanabiliriz ? Örneğin evlerimizde çalışıyorsak, kontrast renklerden birini sarı seçmek yaratıcılığımızı arttırır. Sarı, beyin fırtınasının, parlak fikirlerin rengidir. Merak ediyoruz, acaba post-it kağıtları da bu nedenle mi sarı ? :) Çalıştığımız yerlerde sarının canlı tonlarını duvarlardan birinde tercih ederken, evlerimizde sarı tercih etmek istiyorsak, sarının toprak tonlarını kullanmalıyız. Yaşam alanlarımızda sarıyı kullanırken, dikkatli davranmamız gerekir. Bebek ve çocuk odalarında sarı tonlarının hakim olduğu mekanlar, biz yetişkinlerin aksine huzursuzluk verir.

Yeşil

jotun-yesilYeşil doğanın rengidir. Gözlerimize iyi gelir, kendimizi rahat hissederiz. Yeşil ortamlarda uzun süre sıkılmadan durabiliriz. Örneğin uzun saatler süren operasyonların gerçekleştiği ameliyathanelerin renginin yeşil olması tesadüf değil! Yeşil aynı zamanda güvenliği de simgeler, bu nedenle tüm acil çıkış kapılarının rengi yeşildir. Dekorasyonda, sakinlik ve ferahlıktan yanaysanız mutlaka yeşil tonlarını tercih etmelisiniz! Örneğin yatak odalarınızda yeşil tonlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Günü dinlenerek bitirirken, yeşil tonları sayesinde, yeni güne ferah bir şekilde başlarsınız. Mutfaklarda kullanıldığında, yeşil tonları tazelik duygusunu arttırır.

Mavi

jotun-maviMavi gecenin rengidir. Rahatlatıcıdır ve dünya çapında yapılan araştırmalarda, %60 oranında en sevilen renk mavi çıkmıştır! Mavi bizi rahatlatır, mavinin hakim olduğu ortamlarda daha olumlu düşünürüz. Mavi tonları yatak odaları için idealdir, daha sakin bir ortam yaratır. Doğanın Sadeliği renk koleksiyonumuzdaki “Retro Mavi”, “Bulut Mavisi” veya “Lapis” ile bu sükuneti yakalabilirsiniz. Mavi tonlarını evinizim tüm alanlarınızda kullanabilirsiniz. Ancak, mutfaklarda kullanıldığında, mavi tonlarının iştahı azalttığını unutmayalım.

Evet, renkler bizi sürekli etkiliyorlar. Renk uzmanlarımız da yeni trendleri ve yeni renkleri belirlerken bu etkiden yola çıkıyor. Çoğumuzun evini bejin, beyazın ve grinin muhteşem tonları süslüyor, ama biraz daha cesur olup yeni renkler kullanmaya ne dersiniz ? 2013’ün kontrastların yılı olduğunu unutmayalım! Sene bitmeden, en azından evinizdeki bir duvarda dilediğiniz atmosferi yaratmak üzere farklı bir rengi kullanabilirsiniz.

- 474 - 0

Related posts:

loading...*-*
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*

1 -- 11
Powered by WordPress | Free Cell Phone Sale at iFreeCellPhones.com. | Thanks to Palm Pre Blog, Game Soundtracks and Conveyancing