Evinizde Pratik Tasarruf Önerileri


tasarrufÇok basit önlemlerle elektrik, su ve ısınma faturanızdan cebinize hayli yüklü bir para kalabilir. nasılsa ödeyebiliyorum deyip bu basit önlemleri almamak sadece cebinizi değil, doğayı da geri dönüştürülemez şekilde etkiliyor emin olun…

Eğer buzdolabınız en az 10 yıllıksa değiştirmenin çarelerini arasanız iyi olur. 10 yıldan eski modellerin neredeyse tamamı yeni modellere göre en az üç kat fazla enerji harcıyor. Bu kadar çok elektrik faturası ödemek için çok zengin olabilirsiniz ama çevreye verilen zararı da düşünün.

Tanıdığınız bir boyacıya telefon açın ve tavanları yalıtmak için ondan fiyat isteyin. 20 metrekarelik bir odanın tavanı sadece 150 TL civarında bir parayla yalıtılabiliyor, biliyor musunuz?

Neredeyse her sokakta bayii açan pimapen ustalarından birini evinize çağırın. Hava kaçağı var mı kontrol etsin ve dolgu macunu ile kenarlarını yalıtsın. Siz de evinizde kış ayları için ortalığa çıkardığınız battaniyeleri kaldırın.

En yakın yapı marketlerden birine gittiğinizde yöneleceğiniz reyon duş başlıkları bölümü olsun. Su tasarrufu sağlayan duş başlıkları konusunda çalışanlardan yardım isteyin. Başlığı evde değiştirmek için tesisatçıya da ihtiyacınız yok.

Evinize yeni cihazlar satın alırken, mümkün olduğunca çok sayıda yıldızlı, enerji tasarruflu modelleri satın alın.

Kombi termostatınızı yaz ve kış 21 derecede ya da daha düşükte tutmaya gayret edin.

Eski klimanızı değiştirin, eğer bunun için para ayıramıyorsanız içindekileri üniteleri ve filtresini değiştirin.

Evinizin her yanında kompakt floresan ampul ya da LED kulllanın. Böylece enerji faturalarınız içinde hayli yer tutan aydınlatma giderlerini düşürebilirsiniz.

Evinize çift camlı pencereler taktırma konusunu düşünün. Ve ısınma faturanızdan elinize kalacak parayı.

Bulaşık makinesi ve çamaşır makinenizi çalıştırmadan önce tam kapasite dolu olduğundan emin olun. Bulaşık makineniz kurutma moduna geçince enerjiyi kapatın ve makinenin kapagını açarak havayla temas ederek kurumasını sağlayın.

Güneşli havalarda perdelerinizi kapalı tutmayın. Bırakın doğanın enerjisi evinize girsin. Ama güneş batınca enerji kaybını önlemek için perdelerinizi sıkı sıkı kapatın.

Evin sık kullanılan ve neredeyse ışıkları kapanmayan bölümlerine sensörlü ışıklar taktırın.

- 224 - 0

Related posts:

loading...*-*
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*

1 -- 11
Powered by WordPress | Free Cell Phone Sale at iFreeCellPhones.com. | Thanks to Palm Pre Blog, Game Soundtracks and Conveyancing