Eski Mobilyaları Yenileme Zamanı


Eski mobilyaları çeşitli işlemlerle yenileyerek atmak yerine kullanmaya devam edebilirsiniz. Yeni bir mobilyaya ihtiyacınız olduğunda da yeterli bütçeniz yoksa ikinci el ürün alıp yenileme yapabilirsiniz.
eski mobiyalar
Evinizin dekorasyonunu yenilemeye karar verdiğinizde, mevcut eşyalarla neler yapabileceğinizi göz önünde bulundurmanız bütçenize faydalı olacaktır. Evinizdeki eski mobilyaları atmak yerine değerlendirmeyi düşünebilirsiniz. Bunun için birkaç basit yöntem bilmeniz yeterli olacak.

Mobilyalar nasıl yenilenir?

*   Mobilyayı güzelce zımparalayın.
*   Daha sonra mobilyanın yüzeyini ıslak bir süngerle silin.
*   Ahşap kuruduktan sonra bir kez daha zımparalayın.
*  Yüzeyleri ikinci bir kez ıslak süngerle silin.
*  Kuruduktan sonra sırada üçüncü kez zımparalayın.
*  Yüzeyleri yumuşak bir fırça ile fırçalayın.
*  Artık vernik, cila veya boya uygulayabilirsiniz.

Şık ve antika bir görünüm için cilalama veya boyama işleminden sonra mobilyaya biraz patina sürün. Bu işlem için patinanın kısa bir süre mobilyaya tesir etsin, ardından bir bezle silin.

Eski kapılar nasıl yenilenir?

Eski kapı

Kapılarınızı değiştirmek yerine istediğiniz renge boyayarak hem dekorasyonunuzdaki diğer eşyalarla farklı bir uyum yakalayabilir, hem de eskiyen kapılarınızı değerlendirmiş olursunuz.

Dikkat etmeniz gerekenler:

*  Ahşap kapılarınızı vernikli, yağlı ve ahşap koruyucu boyalarla boyayabilirsiniz.
*  Eski kapınızı aynı renge boyamak istemiyorsanız zımparaladıktan sonra boyamalısınız.
*   Vernikli bir kapının üzerine tekrar vernik sürülecekse kapının hafifçe zımparalanması gerekir.
*   Yağlı boyadan verniğe ya da ahşap boyaya geçiş yapılacaksa, yağlı boya tamamen zımparlanmalıdır.
*   Boya hangi çeşit olursa olsun iki kat uygulanmalıdır. İkinci kat için, birinci kat boyanın kuruması beklenmelidir.
*  Boyama için uygun malzemeler kullanılmadır. Kıl dökmeyen gerçek kıl fırçalar, kıvrımlı bölgelerde fırça, düz bölgelerde ise parmak rulo kullanılması gerekir.

Eski sehpalar nasıl yenilenir?

Eski sehpa

eski sehpalar

Eskiyen sehpalarınızı da diğer tüm mobilyalar gibi kolaylıkla yenileyebilirsiniz. En sık kullanılan yöntemlerden biri boyamadır.

Bunun için öncelikle, sehpa üzerindeki cilayı bir zımpara yöntemiyle temizleyin ve zımpara sonucu oluşacak tozu, sehpa üzerinden tamamen yok edin. Ardından sehpanızı dilediğiniz renge boyayın. Bunu yaparken sehpa ayakları ile üst bölümü farklı renklerde boyayabilir, hatta üzerine desenler çizebilirsiniz. Boyama işleminin ardından, boyanın kuruması bekleyin ve son olarak da sehpanızı cilalayın.

Sehpanızı dekupaj yöntemiyle de yenileyebilirsiniz. Zevkinize uygun malzemeyi seçtikten sonra yapacağınız şey, boyama işleminde olduğu gibi sehpanızı zımparalamak ve ardından boyamaktır. Boyama işlemi yaparken açık renk kullanabilirsiniz.

Dekupaj yapacağınız malzemeyi sehpanızın üzerine yerleştirdikten sonra, tutkala batırdığınız fırçayı üzerinden geçirin ve böylece malzemenin sehpaya yapışmasını sağlayın. Tutkalın kuruduğundan emin olduktan sonra sehpanızı vernikleyin.

- 1.039 - 0

Related posts:

loading...*-*
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*

1 -- 11
Powered by WordPress | Free Cell Phone Sale at iFreeCellPhones.com. | Thanks to Palm Pre Blog, Game Soundtracks and Conveyancing